TAJR106M010RNJ
Mfr.Part #:
TAJR106M010RNJ
Datasheet:
Description:
Tantalum Capacitors 0805(2012 Metric) SMD/SMT 10 µF 20 % 10 V
ParameterValue
Capacitance10 µF
Voltage Rating (DC)10 V
Tolerance20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ω
Life (Hours)2000 Hours
Ripple Current96 mA
Height - Seated (Max)1.2 mm
Length2.05 mm
Width1.3 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0805
Case Code (Metric)2012
Number of Pins2
Leakage Current1 µA
Dissipation Factor20 %
Height1.2 mm
PackagingReel
Voltage Rating10 V
Depth1.3 mm